Měření tlaku je pravidelnou součástí kontrolních lékařských prohlídek. Proč je tak důležité? Kupříkladu při dlouhodobém vysokém tlaku jsou ohroženy cévy, srdce a další orgány, a tak je záhodno tento stav léčit.

Ať se výkyvů tlaku obáváte nebo jste již s vysokým či nízkým tlakem byli diagnostikováni, přečtěte si, na co byste si měli dát pozor:

Co je vysoký tlak - hypertenze

Vysoký tlak - hypertenze

Vysoký tlak je jednou z nejčastějších kardiovaskulárních chorob. V dnešní době je poměrně hojně rozšířený. Lečí se s ním okolo 20 % dospělých.

Vysoký tlak příčiny (hypertenze)

 • Bolest hlavy - kterou prášek jen tak nezažene.
 • Pulzování v uších a bušení srdce bez předešlé fyzické námahy.
 • Krvácení z nosu, které je často těžce zastavitelné.
 • Zmatenost Náhlá zmatenost, ospalost a otupělost. (Kromě hypertenze může jít i např. o mozkovou příhodu.)
Dalšími průvodci mohou být otoky nohou, dušnost, nespavost, poruchy zraku

Nízký tlak - hypotenze

Nízký tlak je nedostatečná prokrvenost a okysličenost mozku. Krev a kyslík putují po těle pomalu, což může mít za následek:

Nízký tlak příčiny (hypotenze)

 • Únava a ospalost, která může být doprovázena mžitky před očima a celkovou slabostí.
 • Závratě. Například při (rychlém) vstávání ze židle či postele
 • Omdlévání. Časté při dlouhém stání, obzvlášť v kombinaci s vydýchaným vzduchem (např. v MHD). Týká se zejména mladých, vysokých lidí.
Dalšími potížemi mohou být bolest hlavy, studené nohy či zimomřivost

Špatný tlak: prevenece a možná řešení:

 • Důvodem zmíněného pulzování v uších může být i přílišné pití kofeinu, proto se v těchto případech doporučuje omezit pití kávy a sodovek.
 • Pulzování vyvolávají i pocity úzkosti. Zkuste si tedy najít aktivitu, při které se uklidníte a zrelaxujete a sledujte, jestli Váš stav zlepší..
 • Rehabilitace – dechová gymnastika a respirační fyzioterapie
 • K prevenci nízkého tlaku můžete napomoci zvýšením fyzické odolnosti, vřele se doporučuje pravidelný sport.
 • Malý babský tip: Pokud máte rádi přírodní řešení, můžete vyzkoušet česnek. Pomáhá totiž tlak navracet do přirozených hodnot.
 • SOS přívěsek – pohotovostní zařízení s detekcí pádu. Když už selže všechno ostatní, vždy ještě zbývá SOS přívěsek. Při nenadálých komplikacích stačí jednoduše zmáčknout SOS tlačítko, které je na něm umístěno. Automaticky se tak spojí s Operátory Monitorovacího centra, kteří pomohou situaci vyřešit a přivolat potřebnou pomoc. Navíc má zabudovaný senzor pádu a při jeho zaznamenání okamžitě vysílá signál do Monitorovacího centra. O Vaše zdraví se stará nepřetržitě, 24 hodin denně. Ničeho se tedy nemusíte obávat, a to v kteroukoli denní dobu.
 • Konec obavám o Vaše blízké! Pořiďte jim nonstop ochranu s SOS tlačítkem a konečně spěte klidně. Koupit hned za 1 999 kč

Zkušenosti Jany s vysokým tlakem

„Občas mívám takové migrény, že jsou pro mě problémem i drobné rutinní záležitosti. Kolikrát si tlak měřím i sama doma. Více než cokoli mě to ale spíše ještě více znervózňuje. Ty časté bolesti hlavy už mne tak vysilují, že neustále přijdu unavená.“ vypráví Jana (47). „Jednou jsem v noci opět nemohla pořádně spát. Čekal mě ale náročný den a spousta povinností. Nakonec už jsem to zkrátka nezvládla a zkolabovala jsem. Syna to tenkrát natolik vyděsilo, že mi pořídil SOS přívěsek. Pokud se bude podobná situace opakovat, je lepší být na ni připraven.“

SOS přívěsek pomáhá lidem se špatným tlakem - nepotřebuje ho někdo z vašich blízkých?

SOS přívěsek je jako dělaný pro lidi, co mají problémy s vysokým či nízkým tlakem.

Co je nízký tlak (hypotenze) - Co je vysoký tlak (hypertenze) 4.40/ 5 71