Diabetes Mellitus, tedy cukrovka, je chronické onemocnění s poruchou metabolismu sacharidů.

Rozlišujeme dva typy:

 • diabetes 1. typu propuká v dětství či mládí
 • diabetes 2. typu přichází v dospělosti, větší riziko pak představuje pro obézní jedince

Cukrovka (diabetes): statistiky

10 % bez příznaků

10 %

Tolik pacientů může prodělat infarkt zcela bez příznaků. Typickým příkladem jsou právě diabetici

Riziko pádu

40 %

Podle studie z r. 2006 mělo 40 % cukrovkářů zkušenost s pádem.

Zlomeniny

12x

12x větší pravděpodobnost, že se budou potýkat se zlomeninami (zvláště díky syndromu diabetické nohy).

Syndrom diabetické nohy

Co je cukrovka Diabetes Mellitus

Takto se označují defekty dolních končetin způsobené postižením cév a nervů, nedostatečným prokrvením dolních končetin. Díky těmto komplikacím může být pro diabetiky obtížnější udržet stabilitu. Jsou tak náchylnější k pádům a tím dalším komplikacím.

K příčinám vzniku nehojícího se defektu patří: otlaky ze špatně padnoucí obuvi, popálení, drobné poranění, otlak, plísňové infekce

Příznaky Cukrovky (Diabetes)

Cukrovka může způsobit i mnoho dalších komplikací, jako např. vysoký krevní tlak (odkaz?) či různá kožní onemocnění.

 • Problémy se zrakem: Zhoršení zraku je častým vedlejším efektem této nemoci. Zrakové problémy mohou vést k obtížnému rozeznávání předmětů a okolí.
 • Časté močení
 • Hubnutí či naopak přibírání na váze
 • Únava, malátnost, poruchy vědomí a mldloby
 • Zvracení
 • Abnormální žízeň, zvýšená chuť k jídlu
 • Svalová slabost, pomalé hojení ran, bolest nohou
 • Ztráta ochlupení a vlasů, svědění kůže a mravenčení

Cukrovka: prevence a možná řešení

 • Zdravé stravování – Dodávejte svému tělu dostatek správných živin, aby správně fungovalo. Důležité je i hlídání správného množství a tedy udržení si optimální váhy.
 • Zdravé tělo – Dostatkem pohybu své tělo nejen posílíte, ale budete se i lépe cítit. Při sportu se do těla totiž uvolňují endorfiny, které Vám zajistí lepší náladu.
 • Zvažte SOS přívěsek, pohotovostní zařízení s detekcí pádu. SOS tlačítko má v sobě zabudovaný senzor pádu, a tak je velmi užitečné i v případech, kdy ho jeho uživatel nemůže zmáčknout, aby si přivolal pomoc. Při zaznamenání pádu totiž okamžitě vysílá signál do Monitorovacího centra. Při jakýchkoli jiných problémech či komplikacích stačí tlačítko jednoduše zmáčknout. Automaticky se spojí s Operátory Monitorovacího centra, kteří pomohou situaci vyřešit a přivolat potřebnou pomoc. Konec obavám o Vaše blízké! Pořiďte jim nonstop ochranu s SOS tlačítkem a konečně spěte klidně.

Zkušenosti Julie s cukrovkou

zkušenosti s cukrovkou

Pocity a průběh hypoglykemie se mohou lišit pacient od pacienta, ale i případ od případu. O tom, že život s cukrovkou není žádný med, ví své i paní Julie (38):

„Při přechodu na novou léčbu jsem během tři čtvrtě roku třikrát upadla do bezvědomí. V jednu chvíli jsem šla po ulici a v druhou už se mi podlamovaly nohy, motala hlava a pociťovala jsem šílený hlad. Třesoucími prsty jsem ještě stihla vytočit přítele, než jsem se zhroutila. Přišla jsem k sobě až na nemocničním lůžku. Jindy jsem si poklidně připravovala večeři a najednou jsem se sbírala ze země. Ležela jsem na ní asi 4 hodiny. Škoda, že jsem už v té době neměla u sebe SOS přívěsek, pomoc mohla dorazit dříve.“

SOS přívěsek pomáhá lidem s Cukrovkou

Nepotřebujete také jeden pro sebe nebo své blízké?

Zdroje:

Diabetes can lead to increased falls among seniors a Diabetická noha