CHOPN je zkratka pro chronickou obstrukční plicní nemoc. Pokud trpíte chronickým astmatem, bronchitidou či emfyzémem (rozedmou plic), lékař může Váš stav diagnostikovat právě jako CHOPN.

Někdy se mu také říká „kuřácké astma“. Je totiž nejčastěji důsledkem kouření, jak cigaret, tak i doutníků a dýmky. Riziko může zvýšit i pasivní kouření a znečištění ovzduší. CHOPN způsobuje omezený průtok vzduchu v průduškách a vzniká na podkladě zánětlivé reakce na škodlivé látky a plyny ve vdechovaném vzduchu.

Jak poznáte příznaky CHOPN?

Dušnost

Nemohoucnost se pořádně nadechnout, nepříjemné a problematické dýchání

Závratě, slabosti a únava

Závratě, slabosti a celková únava (spavost). Pokud jste diagnostikováni s CHOPN či obdobným plicním onemocněním, zvyšuje se riziko ztráty rovnováhy, pádu či dokonce mdlob.

Ubíjející kašel

S obtížným dýcháním se do krve dostává málo kyslíku, což Vašemšu tělu znemožňuje správně fungovat. Tyto příznaky se pojí i s častým kašlem a vykašláváním hlenů.

CHOPN: statistiky

1700 - 2000

Zhruba tolik lidí v ČR ročně zemře na CHOPN.

33 %

Alespoň třetina pacientů měla v průběhu 6 měsíců nepříjemnou zkušenost s pádem.

Ačkoli na toto onemocnění zatím neexistuje žádný známý lék, můžete jeho dopady zlehčovat inhalátory, kyslíkem a dalšími medikacemi. Výzkumy poukazují na spojení příznaků i důsledků této nemoci se stresem. Důležitým faktorem v boji proti této nemoci je tedy i zvládnutí stresu a stresových situací.

CHOPN prevenece a možná řešení:

  • Abstinence kouření. Doporučené v případě prevence, bezpodmínečně nutné v případě léčby.
  • Rehabilitace – dechová gymnastika a respirační fyzioterapie
  • Alkoholu a minerálkám dejte sbohem – Pivo a tvrdý alkohol obsahují vysoké množství cukru, perlivé nápoje zas způsobují nadýmání. Buďte zdravější a pijte čistou vodu bez bublin.
  • SOS přívěsek – pohotovostní zařízení s detekcí pádu. Když už selže všechno ostatní, vždy ještě zbývá SOS přívěsek. Při nenadálých komplikacích stačí jednoduše zmáčknout SOS tlačítko, které je na něm umístěno. Automaticky se tak spojí s Operátory Monitorovacího centra, kteří pomohou situaci vyřešit a přivolat potřebnou pomoc. Navíc má zabudovaný senzor pádu a při jeho zaznamenání okamžitě vysílá signál do Monitorovacího centra. O Vaše zdraví se stará nepřetržitě, 24 hodin denně. Ničeho se tedy nemusíte obávat, a to v kteroukoli denní dobu.
  • Konec obavám o Vaše blízké! Pořiďte jim nonstop ochranu s SOS tlačítkem a konečně spěte klidně. Koupit hned za 1 999 kč

Zkušenosti Petra s CHOPN

Petr (54) trpěl alergií, mimo jiné na roztoče, pyly a plísně. Na braní léků ho moc neužije, peníze na vakcínu raději utratí za krabičku cigaret. „Prostě to ignoroval, jako by se nic nedělo. Jako by ty jeho záchvaty kašle měly najednou zmizet, když si jich dostatečně dlouho nebude všímat“, stěžoval si jeho syn Karel. To však mělo za následek jediné. Jeho potíže se, díky nezájmu a častému kouření, začaly zhoršovat.

„Doktor mu nařídil cigarety omezit a nejlépe s kouřením přestat úplně, ale on tvrdí, že mu to chutná a nebude se omezovat“, pokračuje Karel. Situace zašla tak daleko, že se panu Petrovi ona „obyčejná alergie“ vyvinula v astma. „Občas se mi stává, že se mi při procházce se psem tak zamotá hlava, že si musím na chvíli sednout a nabrat dech. Příliš jsem to podcenil“ uznává Petr.

„Občas se bojím, že už se dál nerozejdu. Syn mě ale k narozeninám překvapil SOS přívěskem. Nejprve jsem ho nechtěl, ale teď uznávám, že je velmi užitečné. Cítím se lépe, když vím, že v tom nejsem sám.“ Karel k tomu dodává: „Jsem rád, že mě pro jednou poslechl a tlačítko nosí. Ať jsem kdekoli, vím, že je tátovi někdo nablízku.“

SOS přívěsek pomáhá lidem s plicním onemocněním - nepotřebuje ho někdo z vašich blízkých?

SOS přívěsek je skvělým pomocníkem pro lidi trpící CHOPN.

Zdroje:

Fighting chronic obstructive pulmonary disease a Lung disease and copd greatly increase fall risk

Co je CHOPN? Nemoc při které využijete SOS přívěsek 4.57/ 5 43