Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku. Má za vinu poruchy paměti a poškození kognitivních, intelektuálních i fyzických schopností. Je nejčastějším typem demence u osob nad 65 let, může však postihnout už třicátníky.

Že jste o ní ještě neslyšeli? Myslíte si, že patří ke stárnutí a vyššímu věku? Omyl. Možná se právě Vás týká více, než si myslíte.

Alzheimerova choroba: statistiky

2/3 Žen

Alzheimerova choroba postihuje ve 2/3 případů ženy.

Každý třetí nad 85

33%

Každý třetí senior nad 85 let má Alzheimerovu chorobu a také každý devátý senior nad 65 let.

Test na Alzheimerovu chorobu online

Zjistěte, zda trpíte či netrpíte Alzheimerovou chorobou pomocí jednoduchého testu z domova a on-line. Pro spuštění testu zadejte, prosím, svůj e-mail.

  Zadejte svůj email

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com

Víte o někom, kdo by Alzheimer test také ocenil? Sdílejte jej na Facebooku! Spuštěním testu souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení

Za co může Alzheimer: Příznaky Alzheimerovy choroby

  • Poruchy paměti: Rychlé zapomínání, opakování stejných otázek, zapomínání důležitých dat, pravidelné ztrácení předmětů, pokřivení paměti
  • Problémy s plánováním či řešením úkolů: Problém s následováním receptu, placení měsíčních účtů…
  • Porucha jazykových schopností: Obtížné hledání správných slov, mezery v řeči, používání nesprávných či jednodušších slov, problém sledovat konverzaci.
  • Snížená orientace v prostoru: Ztrácení se, problém s nalezením cesty, zapomínání data/dne v týdnu.
  • Změny v chování: Apatie, deprese, zmatenost, úzkosti, přílišná vznětlivost, bludy.

Alzheimerova choroba a zdravotní komplikace

  • Riziko pádu hrozí každému: Příčinou jsou problémy se zrakem (vidinami), vnímáním a rovnováhou.
  • Náchylnost ke zlomeninám: U pacientů s Alzheimerovou chorobou je riziko zlomeniny až 3x větší.

Alzheimerova choroba je dědičná. Pokud máte demenci v rodině, máte i 50% pravděpodobnost, že ji zdědíte

Zkušenosti Marty s Alzheimerovou chorobou

Martě (56) byla před rokem diagnostikována právě Alzheimerova choroba. „Zprvu jsem si myslela, že jde o špatnou diagnózu nebo hloupý vtip. Podobné problémy bych čekala možná až po šedesátce, spíše později.“, přiznala.

„Jednou jsem se vracela domů z nákupu, nějak se zamyslela a dostala se do neznámé ulice. Zmocnila se mne úzkost a panika, že jsem se ztratila. Nechápala jsem, jak je to možné, bydlím tu už přes 10 let. Až po několika minutách hrůzy mě probral kolemjdoucí soused. Stála jsem ve vlastní ulici.“

Více než Martu samotnou snad diagnóza vyděsila její dceru Hanku (25). „Bydlím v jiném městě a nemohu tak být mamince neustále na blízku. Nastěhovat k nám si ji ale také nemohu.

Byla jsem zoufalá a nevěděla, jak zajistit, aby byla v bezpečí.“ Chvíli se situace zdála bezvýchodná. Pak se ale do situace vložil Martin zeť. „Petr objevil SOS přívěsek. Vlastně je to obyčejný přívěsek s tlačítkem uprostřed. Kdykoli potřebuji pomoc, stačí ho zmáčknout.“

„Je skvělé, že mohu mamince obyčejně zavolat, jak se má, a přitom se nebát, jestli mi vůbec zvedne telefon. Je to velká úleva, když vím, že na ní někdo dává pozor a je v bezpečí.“

Jak přechytračit Alzheimerovu chorobu? S SOS přívěskem velice snadno!

SOS přívěsek je vždy v pozoru. Při jeho zmáčknutí se okamžitě spojí s 24h Monitorovacím centrem, které přivolá potřebnou pomoc. Navíc má zabudovaný detektor pádu.

Při jeho zaznamenání se s Operátory Monitorovacího centra spojí automaticky, tedy i v případech, kdy se dotyčný následky pádu např. není schopen pohnout. Ať se stane cokoli, pomoc máte vždy na dosah ruky.

A co víc? Poradí si i s nepříjemným zapomínáním, které se nevyhne ani tak důležitým věcem, jako je braní léků. Operátoři z Monitorovacího centra Vám totiž mohou každý den v domluvenou hodinu volat, abyste na své léky nezapomněli.

Zjistěte více informací o SOS přívěsku »

Nepotřebuje ho i někdo z Vašich blízkých?

SOS přívěsek je skvělým pomocníkem pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou.

Co je Alzheimerova choroba? 4.70/ 5 271